9 Wypowiedzi O Tym Jak Leczyć zęby, Które Nie Powinny Nigdy Paść - O dentystach

Klinika stomatologiczna Zabrze

Choć jest to prawda uparta osoba

Stomatolog to ten z lekarzy, który nie cieszy się szczególną sympatią sporej części społeczeństwa. Choć, obiektywnie rzecz biorąc, nie jest on chirurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z jakiegoś po

9 Wypowiedzi O Tym Jak Leczyć zęby, Które Nie Powinny Nigdy Paść - O dentystach Klinika stomatologiczna Zabrze
wodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten dziwny lęk, u większości ludzi, bierze się z niezbyt pozytywnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, gdy jako dzieci czy młodzież musieli usiąść w fotelu, a dentysta "grzebał" im w ustach. Już sam tan opis nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? I takie właśnie obrazy przywołują w pamięci osoby, które omijają gabinet dentystyczny na kilometr - miejsce to kojarzy im się z nieprzyjemnymi chwilami, do których najczęściej po prostu nie chcą wracać, jeśli nie muszą. Trudno jest przekonać taką osobę, że wiele się zmieniło od tamtego czasu i dzisiaj wizyty u dentysty są znacznie mniej stresujące. Choć jest to prawda, uparta osoba nie będzie w stanie w to uwierzyć, a wręcz jeszcze bardziej będzie chciała postawić na swoim i unikać będzie dentysty jak ognia.


Każdy posiada swoje własne doświadczenia swoje

W głowach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że odwiedzając gabinet dentystyczny, muszą być oni przygotowani na doświadczenie naprawdę niemiłych i nieprzyjemnych rzeczy. Czy jednak ma to w ogóle cokolwiek wspólnego z prawdą? Czy w ogóle kiedykolwiek tak było i czy można generalizować w ten sposób? Oczywiście, każdy stomatolog jest inny, podobnie, jak każdy pacjent jest inny. Każdy posiada swoje własne doświadczenia, swoje skojarzenia i myśli, które natychmiast pojawiają się w jego głowie, gdy tylko słyszy słowo "dentysta". Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że strach ma zawsze wielkie oczy, a wspomnienia (zwłaszcza te negatywne) są niejednokrotnie wyolbrzymione i urastają do rangi czegoś niepodważalnego. Być może więc, każdy, komu wizyta u dentysty kojarzy się źle, po prostu tak zapamiętał jakiś niemiły szczegół podczas ostatniej wizyty, że jego mózg utożsamia osobę stomatologa bądź jego pracę z tym niefortunnym detalem, natomiast nie łączy się to bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi wówczas przez dentystę? Możliwości jest bardzo wiele, warto je prześledzić i przemyśleć.


Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane

Każdy gabinet dentystyczny może w nieco inny sposób zajmować się swoimi pacjentami. Oczywiście największy na to wpływ mają sami lekarze, czyli stomatolodzy zatrudnieni w konkretnej placówce. W głównej mierze to od nich zależy to, czy pacjent będzie dobrze czuć się na fotelu i czy da się poddać różnorodnym zabiegom. Jak zatem powinien zachowywać się profesjonalny i dobry dentysta?

Na pewno musi on wytworzyć partnerską relację pomiędzy sobą a pacjentem. Nie powinien tworzyć dystansu. Nie powinien też usztywniać tej relacji, gdyż zbyt profesjonalne podejście nierzadko jest mylone z dystansem, chłodem i arogancją. Pacjent ma się czuć dobrze i swobodnie, a aby tak było, należy z nim normalnie rozmawiać. Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane mu pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości.

Dobry stomatolog to nie tylko dobry fachowiec, ale też przede wszystkim dobry człowiek ze sporymi pokładami empatii. Lekarze muszą umiejętnie wczuwać się w rolę drugiej osoby, by w razie czego zaoferować jej wsparcie lub odrobinę otuchy. Najlepsi stomatolodzy niemalże przy pierwszym kontakcie potrafią wzbudzić zaufanie pacjenta. To do nich warto na pewno się kierować.


Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.