Nowe podejście w 2020 jak leczyć zęby - O dentystach

Gabinet stomatologiczny Zabrze

I bardzo dobrze bo dentysta w

Współczesna stomatologia to obszar, który naprawdę ma sporo do zaoferowania potencjalnym pacjentom. I bardzo dobrze, bo dentysta w wielu osobach budzi strach. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w dzieciach wyrobić nawyk system

Nowe podejście w 2020 jak  leczyć zęby - O dentystach Gabinet stomatologiczny Zabrze
atycznego chodzenia do dentysty. To może tylko pozytywnie zaprocentować. Jeśli od dziecka będziemy dbać o zęby, mamy realne szanse na to, że nie będziemy potrzebowali protezy. To już bardzo dużo, bo co swoje zęby, to swoje. Nawet najlepszej jakości proteza nie może konkurować z własnymi zębami. No, jeszcze można iść w implanty, ale trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że nie każdy może je sobie zafundować. I bynajmniej nie chodzi tu o kwestie finansowe, choć to rzeczywiście kosztowna sprawa, ale o aspekt zdrowotny. Otóż, niektóre organizmy nie akceptują "obcych ciał" i dlatego w takich przypadkach implanty w ogóle nie wchodzą w grę.
Szkoda, że zęby nie wyrastają nam raz na całe życie, bo byłoby to bardzo wygodne. Niestety, nie ma tak łatwo na tym najpiękniejszym ze światów. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo. W każdym razie, gabinet dentystyczny dzisiaj to miejsce, do którego powinniśmy chodzić bez obaw.


Nie warto zatem okładać tej wizyty

Nie ma co się oszukiwać - stomatolog nie jest ulubionym lekarzem większości ludzi. I chociaż naprawdę wielu z nas nie lubi w ogóle odwiedzać lekarzy, to jednak dentysta budzi w nas często do tego stopnia negatywne emocje, że spotkania z nim unikamy jak ognia. Z czego może ten fakt wynikać? Prawdopodobnie tkwi w nas przekonanie, że jeśli decydujemy się odwiedzić gabinet dentystyczny, to z całą pewnością czeka nas cała masa bólu. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, istniało duże prawdopodobieństwo, że przy większym zabiegu czeka nas spora dawka cierpienia. Jednak czasy się zmieniają - nauka, technologia i medycyna również. Rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu dziś dostępne są już na rynku rozwiązania, o których moglibyśmy pomarzyć jeszcze dziesięć lat temu! Dzisiaj wizyta u dentysty może być naprawdę bezbolesna. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, z jakiego powodu odwiedzamy dentystę, czy jest to znany gabinet w dużym mieście, czy też mały na wsi... Czynniki można mnożyć bardzo długo. Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas unikaliśmy spotkania z dentystą, z powodu niemiłych wspomnień, to decydując się na wizytę dzisiaj, prawdopodobnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Nie warto zatem okładać tej wizyty w nieskończoność, lepiej stawić czoła przeszłym doświadczeniom, nawet jeśli nie były dobre, aby przekonać się, że wiele zmieniło się na lepsze w salonach dentystycznych w ostatnich kilkunastu latach. Nasze zęby nam za to podziękują.


Wizyta u dentysty

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.


W tym najdłużej w przypadku chirurgii

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Profesja

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny

Polska jest krajem, w którym każda nawet niewielka gminna miejscowość może poszczycić się tym, że posiada dentystę. A nierzadko w miejscowości przyjmuje nawet kilku stomatologów. W małej miejscowości zawsze jeden stomatolog przyjmuje na ubezpieczenie i pracuje w Przychodni. A inni praktykują prywatnie. Każdy dentysta jest lekarzem. Jest absolwentem Akademii Medycznej na wydziale stomatologii. Praca stomatologa należy do niełatwych. Gdyż spotyka się on z różnymi przypadkami, które czasem są bardzo skomplikowane i wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz również zręczności. A nawet siły, gdy w grę wchodzi usuwanie zęba mocno ukorzenionego. Dentysta jest specjalistą, który pomaga w przypadku bolącego zęba i dzięki niemu możemy mieć promienny uśmiech i funkcjonować bez bólu. Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny jest groźny i odstrasza. Bo kojarzy się ludziom z cierpieniem, z bólem, z dyskomfortem. Lecz są to tylko myśli podsycane strachem. W rzeczywistości zabiegi w gabinecie dentystycznym nie są bolesne. A jeżeli nawet poczujemy lekki ból, to naprawdę jest on lekki i krótkotrwały. A potem jest już tylko lepiej.