Stomatologia i protetyka, kilka faktów - O dentystach

implantologia brenna

Dużo droższe są zabiegi związane ze

Piękny uśmiech pomaga zdobywać świat. Śnieżnobiałe zęby dodają pewności siebie i pozwalają zwiększyć poczucie własnej wartości.
Niestety ból zębów nie zwiastuje zazwyczaj niczego dobrego. W takiej sytuacji należy ja

Stomatologia i protetyka, kilka faktów - O dentystach implantologia brenna
k najszybciej umówić się na wizytę do swojego stomatologa aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy i stanu zapalnego. Odwlekanie leczenia w czasie może spowodować konieczność leczenia kanałowego, które jest bardzo kosztowne i czasochłonne.
Dentysta posiada bardzo bogatą ofertę różnorodnych zabiegów. Najczęściej jest to między innymi skaling i piaskowanie, wybielanie, okresowy przegląd uzębienia, leczenie kanałowe, leczenie ubytków a także wyrywanie. Większość specjalistów stale rozszerza swoją ofertę o bardziej specjalistyczne zabiegi, jak na przykład wstawianie implantów, koronek czy protez zębowych. Oczywiście tak profesjonalne zabiegi są bardzo kosztowne, dlatego warto zadbać o swoje zęby dużo szybciej.
Kontrolne wizyty powinny się odbywać mniej więcej co trzy miesiące zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych.
Stomatologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu zabiegi wykonywane w nowatorski sposób są szybkie i najczęściej całkowicie bezbolesne. Specjaliści dysponują różnego rodzaju znieczuleniem, między innymi dla alergików, kobiet w ciąży oraz matek karmiących.
Ceny zabiegów stomatologicznych mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dużo droższe są zabiegi związane ze wstawianiem implantów. W takiej sytuacji należy spodziewać się cen w wysokości kilku tysięcy złotych.


W gabinetach są zabawki a dentyści

Dzieci przeważnie nie boją się dentysty od samego początku, do rozwoju strachu dochodzi dopiero wtedy, gdy podczas wizyty czują ból. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy rodzice twierdzą, że gabinet stomatologiczny to miejsce absolutnie bezpieczne, a tu nagle przyjaźnie wyglądający pan doktor zaczyna kłuć, wiercić i robić inne okropne rzeczy. Na szczęście coraz łatwiej jest przekonać dziecko, że dentysta nie jest groźny - profilaktyka chorób jamy ustnej staje się coraz szerzej dostępna, a gabinety są tak wyposażane, by małym pacjentom zapewnić jak największy komfort.
Jeśli chodzi o profilaktykę, jest ona wskazana od momentu, gdy dziecku wyrosną pierwsze ząbki. Próchnica może jak najbardziej pojawić się na zębach mlecznych i zainfekować rozwijające się zęby stałe. Dlatego też dokuczliwy ból zębów u dzieci jak najbardziej się zdarza, i należy zdecydowanie mu przeciwdziałać. Wspólne mycie zębów z mamą i tatą o stałych porach, unikanie nadmiernej ilości słodyczy, częste kontrole skutkują tym, że ząbki są białe i zdrowe, a ubytków nie ma. W takiej sytuacji wizyta u dentysty nie jest ani trochę nieprzyjemna. Jeśli jednak któryś z zębów już się popsuł, nowoczesna stomatologia oferuje mnóstwo metod delikatnego znieczulania bez konieczności dodatkowego straszenia malucha zastrzykami. W gabinetach są zabawki, a dentyści noszą zabawne maski. Dziecko otaczane jest kolorowymi przedmiotami, płyny ładnie pachną, a o wszystko można zapytać i otrzymać wyczerpujące, dostosowane do wieku pytającego odpowiedzi.


Co robić, gdy boli ząb?

Nagły ból zęba jest wskazaniem, by w najbliższym czasie udać się do lekarza stomatologa. Najprawdopodobniej w zębie jest ubytek, który będzie rósł i sprawiał coraz więcej problemów. Szybka reakcja dentysty, który oczyści ząb z próchnicy, użyje specjalnej, często niewidocznej plomby pozwoli uratować ząb. Próchnica rozwija się podstępnie, a niestety wciąż wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny dopiero wtedy, gdy nie może już wytrzymać z bólu. W takim momencie ząb bywa już nie do odratowania, korzeń jest zaatakowany stanem zapalnym, a pozostałości zewnętrzne nadają się już tylko do wyrwania. Nowoczesna stomatologia dysponuje przyjemną i wystarczającą profilaktyką, by ból zębów stał się ponurym wspomnieniem z przeszłości. Gdy jednak nie udało się uchronić jamy ustnej przed próchnicą i ząb już mocno boli, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dentysta oceni, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia (niewielkie ubytki też mogą boleć, a ich leczenie nie jest trudne; te większe i bardziej skomplikowane często poddają się leczeniu kanałowemu) i je podejmie, naturalnie jeśli wcześniej zostanie wyleczony ewentualny stan zapalny. Pacjent z opuchlizną po stronie bolącego zęba zostanie najprawdopodobniej skierowany na prześwietlenie, na którym będzie widać skalę zaawansowania problemu. Stan zapalny zwalcza się odpowiednim antybiotykiem, co zapobiega dalszym nadkażeniom i ogólnej reakcji organizmu. Po pozbyciu się stanu zapalnego można przejść do wybranej metody leczenia zęba lub usunąć go, gdy jest to niemożliwe.